Sběratelství značek ,americké státní poznávací značky SPZ

Americké-SPZ.cz

Kontakty

  • tel1: +420 604 750 648
  • mail: info@americke-spz.cz
  • http: www.americke-spz.cz

Partneři

Sběratelství značek

 

Stát, občan a Amerika
 
 Petr Cincibuch
 

Když se v Americe začaly za pomoci Henryho Forda lavinovitě rozmnožovat samopohybliví kovoví brouci,nastala potřeba je nějak označit a evidovat.

Automobily dostaly tabulku,nejprve z kůže, později plechovou s číslem, podle kterého se poznalo, kde a komu auto patří.Takovouto praxi přijaly nakonec všechny země světa.

I v Rakousko-Uhersku úředník vydal ceduličku s kombinací čísel a písmen,kterou majitel auta musel na svůj stroj připevnit.Tato povinnost přečkala sto let a „státní poznávací značka“,dnes „značka registrační“ se změnila v celé Evropě jen minimálně. U nás jsme si vystačili s měnícím se podkladem,černá bílá,a jednoduchým klíčem začátečním písmem krajů. Ne tak v Americe.

Nedotknutelná svoboda Nového světa pro jeho občana,tržní moc dolaru ruku v ruce s pověstnou americkou reklamou otevírající poklady lidské kreativity začaly evoluční proces k dnešnímu motoristickému fenoménu s názvem USA Plates neboli americká registrační značka.

Stala se sběratelským objektem tisíců lidí na celém světě,zapříčinila vznik odborných tiskovin a specializovaných klubů.Proč a jak k tomu došlo? Věcný základ jsem již uvedl. Teď srozumitelněji.

Když už musíme mít nějakou byrokracii,zkusme ji ze strany úřadu,státu využít. Napišme na značku,kterou vozí statisíce vozů,nějaké sdělení o naší zemi,připomeňme významné výročí,oslovme občany užitečným přáním. N tabulce amerického automobilu se objeví barevný obrázek s typickým symbolem státu. Na značce státu New York je vyobrazena socha Svobody,na značce Arizony Velký kaňon, Texas si nenechal ujít starty raketoplánu atd.

Grafika je pak doplněna sloganem,který si snad každý zapamatuje a spojí s konkrétním státem americké Unie. New Persey – Stát zahrad /Garden State/, North Carolina – První ve vzduchu /First in Flight/, Luisiana – Ráj sportovců /Sportman’s Paradise/, Illinoise – Lincolnova země / Land of Lincoln/, ale existuje také připomínka Udržuj mě krásnou nebo odvážné Famous Potatoes na značce státu Idaho. Ano,Slavné brambory.

Americká reklama za každou cenu?

O nikoli,zde se již ironický škleb mění v úsměv vstřícný,chápající a obdivný. A když už tu byrokracii musíme přijmout, umožněme svobodnému občanovi osobní prostor : identifikační povinnost splní i značka se jménem milenky, vlastní živnosti, šťastným číslem.

No a co ten poslední zmíňovaný arbitr,dolar?

Teorie trhu a síla peněz se získanými právy. Na trhu v Berouně jsem si koupil košili , na které bylo napsáno: Tím,že jste si koupil košili Vesta, stal jste se jejím majitelem. No, a to v kapitalistické Americe vědí od té doby, co vytiskli zelené bankovky stejné velikosti, ale s různým množstvím nul. Za registrační značku se platí, je proto vaším majetkem.

Sami se rozhodněte, co na ní chcete mít a jak s ní naložíte, až ji nebudete potřebovat. Zbude vám jako vzpomínka na krásné cestování, dáte ji příteli v Evropě jako suvenýr nebo ji necháte sešrotovat i s autem.

Ano, i v České republice se za SPZ platí,ale běda, kdybyste ji neodevzdal nebo nějak „zneužil“.

V Itálii designové studio Alfy Romeo pod taktovkou světových karosářů Bertoneho a Giugiara vyvinulo karoserie, kde tradiční trojúhelníková maska zasahuje až do nárazníku a nezbylo již místo na centrálně umístěnou SPZ – rušila by linii vozu.

Továrna se rozhodla přemístit povinnou tabulku s číslem mimo osu vozidla. Přece si nebudeme kazit umělecké dílo.

České ministerstvo se s touto skutečností vyrovnalo udělením ministerské výjímky a zápisem o této výjímce do technického průkazu každého vozu Alfa Romeo provozovaného na naších silnicích.

Pan mocný řečený Procházka by měl radost.

V Americe, když tabulka ve předu překážela, ji v některých státech prostě zrušili. A co, pánové v Černínském paláci, nebylo by krásné vozit například na pražských značkách siluetu Hradčan a nápis Česká republika – Srdce Evropy?

Říká se tomu státní propagace. Účinná,elegantní,zadarmo. Ale to by asi nešlo.

Tak klobouk dolů,Ameriko!
 
 

Zveřejněno s laskavým svolením autora.